Achiote


 


     ACHIOTE  MOŻNA KUPIĆ TUTAJ 
 
Amazoński krzew lub niewielkie,mocno rozgałęzione drzewo,występujące głównie w Peru, Meksyku, Brazylii i Kolumbii. Jest znane również pod nazwą  annato, achiotec, achiotl, achote, urucu.Osiąga  5 - 10 metrów wysokości i wiek do około 50 lat. Pokryte jest gęstymi, połyskliwymi jasnozielonymi liśćmi jajowatego kształtu. Kwiaty  ma przeważnie różowe, lub różowobiałe. Roślina obficie owocuje wydając charakterystyczne owoce sercowatego kształtu w postaci  torebek o jaskrawoczerwonej barwie pokrytych gęsto najeżonymi  kolcami, które zawierają czerwono-pomarańczowe  nasiona.Jeden owoc zawiera do 50 nasion, a jedno  drzewko może ich wyprodukować aż 270 kg. Nasiona są pokryte czerwonawą osłonką, która jest źródłem naturalnego  barwnika. Jego kolor waha się od żółci, pomarańczy do czerwieni i brązu w zależności od rodzaju rozpuszczalnika użytego do ekstrakcji.

 
Barwnik z Achiote jest używany przez amazońskie plemiona do malowania twarzy i ciała.Oprócz wartości ozdobnych chroni przed ukąszeniami owadów i pomaga w gojeniu się ran. Używa się go również  jako barwnika do tkanin, wytworów sztuki, rzemiosła, a także malowideł.  
Nasiona zawierają  między innymi składniki bixina, norbixina i annatto, które są w świecie znanym barwnikiem spożywczym oznaczonym kodem E 160b, a nadającym produktom jasny żółty lub pomarańczowy kolor. Służy do koloryzacji między innymi serów takich jak cheddar,eidam, gouda, margaryny, masła, ryb wędzonych, popcornu, niektórych lodów ,deserów itp.  

                      

Biksyna jest również stosowana w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów ,kremów do opalania , szminek mydła i innych produktów do pielęgnacji ciała. Olej Annatto uzyskany z nasion  zmiękcza  skórę, a  wysoka zawartość karotenoidów zapewnia korzystne właściwości przeciwutleniające. Wykorzystywany jest również  w produkcji środków odstraszających owady, do barwienia drewna, tkaniny, wełny, skór i lakierów.
W peruwiańskiej ludowej medycynie Achiote jest bardzo popularne, a Curanderos sięgają po nie często ponieważ  wszystkie części rośliny mają właściwości lecznicze. Wyciśniętym ze świeżych liści sokiem zakrapiają oczy w  przypadku ich zapalenia i infekcji.Świeżą masę z owoców dzięki właściwościom ściągającym  stosuje się na gojenie ran, oparzeń, pęcherzy, owrzodzeń, jak również hemoroidów. Łupina z nasion stosowana  jest jako środek odrobaczający. Liście i kora w postaci okładów przynoszą ulgę podczas bólu głowy.

Suszone liście są nazywane achiotec, a zawarte w nich związki, między innymi flawonoidy, alkaloidy, steroidy, saponiny mają właściwości przeciwzapalne ,antyseptyczne, ściągające, moczopędne ,przeczyszczające, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, wykrztuśne, gojące. Stosowane są jako specyfik przeciwgorączkowy ,przeciwwymiotny, regulujący trawienie, przeciwbiegunkowy do przemywania zakażeń skóry i leczenia zakażeń bakteryjnych w zapaleniu jamy ustnej.

Jedno z najbardziej popularnych zastosowań  to leczenie przerostu i zapalenia gruczołu krokowego, układu moczowo-płciowego, stanów zapalnych pochwy i dróg rodnych oraz  poprawa funkcji nerek. Ma też działanie uspokajające, pobudzające trawienie, regulujące przemiany metaboliczne, obniżające poziom cholesterolu i antyoksydacyjne.Używane jest w dietach odchudzających.
W badaniach in vitro wykazuje działanie niszczące bakterie Escherichia coli a Staphylococcus aureus ( gronkowiec). W Peru roślina uważana jest także za afrodyzjak.    

          ACHIOTE  MOŻNA KUPIĆ TUTAJ 
ZASTOSOWANIE  

   ► zapalenie  i  przerost  prostaty
   stany zapalne pochwy i narządów rodnych
   infekcje układu moczowego
   ► niewydolność nerek, nerczyca
   eliminacja kwasu moczowego,
   zaburzenia czynności wątroby,zapalenie wątroby ,  
   stany zapalne skóry, infekcje skórne,
   kaszel,
   dusznica
   dolegliwości gardła i układu oddechowego, zapalenie migdałków,
   zapalenie jamy ustnej,
   problemy trawienne, zgaga,bóle brzucha, zaparcia (ma lekkie właściwości przeczyszczające)  
   krwawe wymioty, biegunka,
   hemoroidy
   wysoki  poziom cholesterolu
   otyłość
   gorączka
   rzeżączka i inne choroby weneryczne
   pasożyty ,stany zapalne powodowane przez grzyby i bakterie.
   nadciśnienie.
 SPOSÓB UŻYCIA:
najczęściej 1 – 2 łyżki ziół zalać około 700 ml zimnej wody i gotować przez 5 - 10 minut od momentu wrzenia, na małym ogniu.
Odcedzić. Pić 3 x dziennie po 1 szklance.
Uwaga:
Odwar może podnosić  poziom cukru.  Nie zaleca sie osobom chorym na cukrzycę.
Może nasilać  działanie  leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
CIEKAWOSTKA
W Brazylii Achiote  z powodzeniem używane jest w leczeniu trądu. Na zmienione chorobowo miejsca nakłada się świeże liście zmieszane z siarczanem magnezu. Efekty widoczne są zwykle już po dwudziestu dniach leczenia.
Drewna Achiote plemiona amazońskie używają  do produkcji strzał, a także w rzemiośle artystycznym i stolarstwie.

                       ACHIOTE  MOŻNA KUPIĆ TUTAJ 

 

  
 
ŹRÓDŁA:

Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997,
Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
Sesenta Plantas medicinales de la Amazonía Peruana, DESMARCHELIER C., WITTING SCHAUS F., eBio2000, Lima, Perú, 2000,
Bixa orellana (L.) Monografías de plantas medicinales No 02, Instituto peruano de seguridad social - Instituto de medicina tradicional, Iquitos, Perú, 1998
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998,
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001,
Salud para todos, LACANZE D., ALEXIADES M., Fenamed, Madre de Dios, CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas», Cuzco, Perú, 1995
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992,
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975© Uncaria ČR.  

Autorem tekstów i większości fotografii znajdujących się na tych stronach jest firma Uncaria ČR.
Wszelkie kopiowanie,powielanie i wykorzystanie ich bez zgody firmy Uncaria ČR jest zabronione i będzie traktowane jako naruszenie praw autorskich.

 


Używa się przy problemach z:
Dna  /  Pasożyty  /  Pleśnie, drożdżaki  /  Prostata  /  Ginekologiczne problemy  /  Trawienie
Z powrotem