Alcachofa -karczoch


Cynara scolymus
   ALCACHOFA MOŻNA KUPIĆ TUTAJ

Alcachofa inaczej Karczoch   to roślina znana już w starożytnym Rzymie i Grecji. Jej uprawa rozpowszechniła się w basenie Morza Sródziemnego przed  XII wiekiem. Obecnie uprawiana jest w krajach o ciepłym klimacie Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Dorasta do około 2 metrów, liście ma duże, głęboko wcinane.  Fioletowe kwiaty otoczone są łuskowatymi liśćmi o mięsistych nasadach.
Alcachofa już w starożytności była używana jako lek na niestrawność, zaburzenia wątroby i nerek.  
Jednakże dopiero w XX wieku włoscy naukowcy odkryli w niej lecznicze składniki, potwierdzające jej prozdrowotne właściwości.
 Karczochy zawierają 3% cukrów, 3% białka, karotenoidy, witaminy z grupy B (B1, B 2  ),witaminę C, składniki mineralne takie jak: potas, sód, magnez, wapń i fosfor. Substancje czynne karczocha to fenolokwasy i ich estry  głównie cynaryna , kwas chlorogenowy i kawowy. Karczoch zawiera gorzkie laktony seskwiterpenowe, triterpeny, a wśród nich taraksasterol i pseudotaraksasterol, sterole (β-sitosterol) Gorzkawy smak nadaje jej cynaropikryna, która działa żółciopędnie podobnie jak fenolokwasy.  
Alcachofa - karczoch jest również  źródłem flawonoidów - luteoliny i apigeniny.

   
Dzięki zawartości tych składników liście karczocha  i nierozwinięte koszyczki kwiatowe to cenny surowiec farmaceutyczny.

Odwar lub ekstrakt z liści  karczocha ma właściwości, które pomagają  w zaburzeniach  funkcjonowania wątroby, poprawiają jej ukrwienie, działają żółciopędnie, żółciotwórczo oraz regenerująco na komórki wątroby.
Stymulują opróżnianie pęcherzyka żółciowego z kamieni żółciowych, które są zbudowane z cholesterolu, pomagają w wydzielaniu żółci.
Stymulują  proces wytwarzania żółci przez wątrobę, a tym samym wspomagają proces usuwania szkodliwych produktów przemiany materii
Cynaryna wspomaga leczenie schorzeń układu pokarmowego, w tym zaburzeń trawienia i zespołu jelita drażliwego.
Redukują poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Główna substancja czynna karczochów, która odpowiada za obniżanie stężenia trójglicerydów i cholesterolu we krwi to cynaryna. 
Według naukowców karczoch jest więc naturalnym lekiem hipolipemicznym, który zmniejsza stężenie lipidów w surowicy krwi. Pomagając utrzymać właściwe stężenie cholesterolu w organizmie tym samym wspomaga leczenie lub zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych.
Cynaryna hamuje syntezę cholesterolu w wątrobie, przyspiesza proces usuwania trójglicerydów i cholesterolu wraz z żółcią oraz nasila proces przemiany cholesterolu do kwasów żółciowych. Tym samym cynaryna potrafi obniżyć poziom cholesterolu nawet o 60 procent.  
Zalecany jest w profilaktyce miażdżycy i chorób serca.  
 Mają silne działanie przeciwutleniające.   
Zawarta w karczochach inulina pomaga zachować prawidłowy poziom cukru we krwi, w związku z tym karczochy są wskazane dla chorych na cukrzycę. Z kolei kwas chlorogenowy zwiększa tolerancję glukozy i obniża wchłanianie cukrów. Zmniejszenie absorpcji cukrów w przewodzie pokarmowym i opóźnione ich przyswajanie sprzyja utrzymaniu stałej wagi. Karczoch może być więc szczególnie cenny dla osób z tzw. „zespołem metabolicznym”  - nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca.
Indeks glikemiczny karczochów jest bardzo niski i wynosi 18.
Karczoch może przyczyniać się do zapobiegania powstawania nowotworów
Karczoch posiada wiele silnych antyoksydantów tj. kwercetynę, rutynę, antocyjany, kwas galusowy, luteolinę, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, sylimarynę i cynarynę, które stanowią barierę dla wolnych rodników. Najwięcej badań wykonano dla kwasu chlorogenowego, który ma najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne, a także właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.  Dzięki temu karczochy nie tylko opóźniają proces starzenia, lecz także hamują produkcję komórek nowotworowych. 
DLACZEGO ALCACHOFA JEST DOBRA NA ODCHUDZANIE
Ze względu na zawartość substancji, które poprawiają funkcjonowanie układu trawiennego i stymulują procesy metaboliczne karczochy stanowią jeden z lepszych, naturalnych preparatów na odchudzanie.
Alcachofa – Karczoch oprócz niskiej kaloryczności, niskiemu stężeniu tłuszczu i wysokiej zawartości błonnika pokarmowego zawiera cztery substancje, które pomagają przy odchudzaniu:
Cynaryna 
pomaga przy spowolnionym metaboliźmie, częstych zaparciach, jest polecana   osobom borykającym się ze schorzeniami układu pokarmowego. Cynaryna usprawnia proces trawienia, kontroluje hormony odpowiedzialne za regulację poziomu cukru we krwi  i przyspiesza metabolizm lipidów w organizmie.  Pomaga w ten sposób osobom zmagająym się ze zbędnymi kilogramami.
Inulina
to rodzaj błonnika, który ma zdolność wiązania dużych ilości wody i pęcznienia  w żołądku. Dzięki temu na dłuższy czas daje uczucie sytości i zapobiega napadom głodu.   Inulina jest także prebiotykiem, który jest pożywką dla pożytecznych bakterii jelitowych, korzystnie wpływających na system immunologiczny jelit. Dzieki niej może być spożywany przez chorych na cukrzycę.  
Kwas chlorogenowy
to  antyoksydant  występujący w tkankach roślin. Zmniejsza  absorpcję cukrów w przewodzie pokarmowym, a tym samym zmusza organizm do wykorzystania  zgromadzonych wcześniej zapasów tłuszczów i węglowodanów.
Niacyna
znana także jako witamina B3 i PP, wspomaga proces  przemiany węglowodanów i  kwasów tłuszczowych. Hamuje również rozpad tłuszczów w tkance tłuszczowej i przyspiesza metabolizm. Karczoch jest jednym z bogatszych źródeł niacyny wśród warzyw.
Alcachofa w postaci suszonych liści, z których można przygotowywać herbatki powinna  zadomowić się na stole przede wszystkim tych, którzy dbają o swoją watrobę, odpowiedni poziom cholesterolu i utrzymanie szczupłej sylwetki. Picie herbatek  z liści karczocha będzie zawsze z korzyścia dla zdrowia.
Karczoch został doceniony i w kosmetyce: jest uważany za cenny dodatek do płynów oczyszczających skórę, toników, lotionów, kremów i maseczek kosmetycznych.


   ALCACHOFA MOŻNA KUPIĆ TUTAJ
 
  
 


Używa się przy problemach z:
Cholesterol  /  Krążenie  /  Oczyszczanie  /  Trawienie  /  Wątroba
Z powrotem