Algarrobo


ALGARROBO  PERUWIAŃSKI  KAROB.
superpotravina

 
   ALGARROBO MOŻNA KUPIĆ TUTAJ

Drzewo pochodzące z obszarów Morza Śródziemnego. Ze względu na jego wszechstronne  wykorzystanie uprawiane jest również w innych krajach, w tym w Ameryce Południowej, przede wszystkim w Peru.  Drzewo to jest szczególnie cenione, ponieważ może być używane jako żywność,  pasze, nawozy, drewno, drewno opałowe, jako roślina lecznicza i wreszcie jako substytut czekolady. Znane jest powszechnie pod nazwą chleb  świętojański, czy chleb Świętego Jana. Inne nazwy:  garroba, huaranca huarancu, tacco, thacco, algaroba, mesquite (na Hawajach).
 
Algarrobo może osiągnąć wysokość 8-20 metrów. Pień jest nieregularny, o popękanej i sękatej korze w kolorze szarobrązowym  o średnicy od 80 cm i 2 m. Jego konary są powykręcane i tworzą  koronę w kształcie parasola. Liście są ciemnozielone, błyszczące.
Owoce drzewa kształtem przypominają strąki fasoli i rosną zazwyczaj w pęczkach po kilka lub kilkanaście sztuk. Dojrzałe i suche strąki peruwiańskiego Algarrobo mają beżowy kolor i są jaśniejsze od tych uprawianych w Europie. Wewnątrz strąków znajdują się jajowate, spłaszczone nasiona. Ze strąków i nasion wytwarza się proszek nazywany  Karob (Carob),czy Chleb świętojański
Każdą część drzewa da się spożytkować. Rosnące drzewa używane są jako płoty - parawany zapewniające cień dla zwierząt hodowlanych.
Opadające  na ziemię liście są  przysmakiem owiec i kóz. Są używane również jako nawóz organiczny.  
Strąki wraz z ziarnami lub same są wykorzystywane również jako pokarm dla innych zwierząt i zastępują kukurydzę i otręby pszenne w ich paszy.
Drewno chleba świętojańskiego jest bardzo twarde i służy do budowy wiejskich domów, drzwi, stołów, parapetów, belek i ław.
 WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE.
Karob w smaku przypomina słodkie kakao. Uważany jest za jego zdrowy zamiennik i substytut czekolady. Jest naturalnie słodki, nie zawiera kofeiny, posiada małą ilość tłuszczu i nie powoduje alergii. Stosowany do wypieków - podobnie jak kakao nadaje im ciemną barwę.  
Karob zawiera bardzo mało tłuszczu, cukry: glukozę, fruktozę i sacharozę, białka, pektyny oraz błonnik. Zawartość błonnika i pektyn ułatwia trawienie. Zawiera także minerały, mikrolementy, witaminy. Między innymi jest źródłem witaminy E – zwanej witaminą młodości i kwasu galusowego – silnego antyoksydantu. Garbniki w nim zawarte hamują rozwój bakterii w organiźmie. Kwas galusowy jest przeciwbólowy, antyalergiczny i antybakteryjny. Jest również przeciwutleniaczem, działa przeciwwirusowo i antyseptycznie.

Karob jest doskonałym zamiennikiem kakao. Nie wywołuje alergii. Chleb świętojański w proszku to naturalny słodzik i jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako substytut czekolady, ponieważ jest do niej w smaku podobny. Zmielone i prażone nasiona stanowią namiastkę kawy, ale nie zawierają kofeiny. Karob więc mogą bez obaw spożywać osoby z wyższym ciśnieniem.
 Z ziaren wyciskany jest sok który używany jest jako syrop do konserwowania zapraw owocowych oraz jako dodatek do wyrobu napojów alkoholowych.

  
 WłAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE KAROBU
 Właściwości Karobu był badane między innymi  w Niemieckim Instytucie badań składników odżywczych w potrawach. Naukowcy stwierdzili, że regularne spożywanie chleba świętojańskiego może zmniejszyć stężenie lipidów we krwi i przyspiesza spalanie.   
Korzystnie wpływa na nasz układ krwionośny.
Obniża poziom cholesterolu we krwi i reguluje metabolizm.
Poprawia trawienie i można go stosować przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, (refluks żołądkowo-przełykowy), zaparcia.
Stosuje się go w leczeniu biegunki u dzieci i dorosłych - taniny zawarte w Karobu nie są rozpuszczalne w wodzie i nie wiążą się z białkami, natomiast świetnie się wiążą np. z toksynami hamując rozwój bakterii.
 Dzięki właściwościom antyalergicznym używany jest w leczeniu astmy i problemów wywołanych przez alergie. Zawiera substancję czynną, która jest skuteczna przeciw astmie.  
Polecany jest palaczom, ma właściwości wykrztuśnie i po kilku dniach stosowania zaczynają intensywnie odpluwać wydzielinę z płuc. Zapobiega nowotworom płuc,
Wspomaga leczenie grypy i kaszlu, ułatwia wykasływanie.  
Dzięki zawartości wapnia i fosforu jest  wykorzystywany w walce z osteoporozą.
Dzięki zawartości żelaza pomaga przy niedokrwistości
Dzięki zawartości kwasu galusowego jest on używany do leczenia polio u dzieci.
JAK STOSOWAĆ KAROB ?  
Przez niektórych Karob ceniony jest wyżej niż kakao. Najbardziej populrna forma to mączka, nieco jaśniejsza niż kakao.
Karob dzięki swoim składnikom stanowi cenna odżywkę, może go używać każdy, ale w szczególności dzieci, matki  karmiące, osoby po przebytych chorobach i operacjach, ludzie starsi i wyczerpani, sportowcy. Może być spożywany przez osoby na diecie raw food, ponieważ jego użycie do potraw nie wymaga obróbki termicznej.
Weganie stosują go zamiast kakao, kawy i czekolady.  
Mączka chleba świętojańskiego używana jest w cukiernictwie, do przyprawiania herbat, kaw, napojów czy koktajli.
 
 Dodaje się ją do wypieku ciast, ciasteczek, przygotowania deserów, budyniów, wyrobu domowych czekolad czy do napoju kakao. Należy pamiętać, że karobu dodajemy połowę mniej niż kakao.
Można stosować do zagęszczania dań. Jest to korzystne przy nadkwasocie i refluksie.
W przypadku dzieci proponujemy do15 g proszku dziennie wprowadzając stopniowo, każdego dnia więcej. Karob można zmieszać np. z utartym jabłkiem albo innym owocem/produktem mlecznym.
     Jako Ciekawostka
 Z Karobu uzyskuje się także gumę karobową,  (znaną także jako mączka chleba świętojańskiego), która używana jest w przemyśle spożywczym jako emulgator, stabilizator, zagęstnik, nośnik  i oznaczana jest symbolem E410.
 Karob znajduje zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym, papierosowym, przy produkcji  syropów  a nawet papieru.


   ALGARROBO MOŻNA KUPIĆ TUTAJ

 Używa się przy problemach z:
Anemia  /  Alergie  /  Drogi oddechowe  /  Energia  /  Cholesterol  /  Kaszel  /  Biegunki
Z powrotem