Cacao - KakaownikTheobroma cacao
CACAO -  POKARM  BOGÓW
   
Wydaje się że bez czekolady nie można żyć. Nie ma chyba człowieka, który by chociaż raz nie posmakował tej królowej wszystkich słodyczy czy nie wypił szklanki kakao. Czekolada jest niezwykle popularna -  króluje na rynkach całego świata. Mało który produkt tak go podbił jak właśnie  czekolada i wyroby z niej. Znają ją wszyscy - ale czy wiedzą jak i skąd się bierze ta popularna na  wszystkich konytynentach delikatesa?   
 

    KAKAOWE ZIARNA MOŻNA KUPIĆ TUTAJ
   
 Theobroma cacao -  Kakaowiec - to bardzo ciekawe drzewo. Jego liście przyrastają przez cały rok. Kwiaty wyrastają w pęczkach prosto z pnia (rzadkość w świecie przyrody). Okryte grubą łupiną owoce przypominają  piłkę do rugby. Drzewo owocuje przez cały rok, a owoce dojrzewają przez około 5 miesięcy zmieniając kolory od zielonego poprzez złoty, pomarańczowy aż do czerwonego  i  purpurowego. W ich wnętrzu, w przyjemnie pachnącym białym miąższu pogrążonych jest  20 - 60  owalnych cca 3 cm  nasion - to „pokarm bogów” -  jak mówią o nich  Indianie. Są to cenne ziarna kakaowe, z których wytwarza się kakowe masło i kakowa masę, następnie proszek, a z nich z kolei czekoladę i napoje kakaowe. Zanim to jednak nastąpi  dojrzałe owoce usypuje się w pryzmy, przykrywa i przez 4-7 dni  poddaje wstępnej fermentacji. Po wyjęciu z miąższu nasiona są często poddawane wtórnej fermentacji, która ma na celu zminimalizowanie cierpkiego i gorzkiego smaku.
Po czym ziarna są dokładnie suszone, najczęściej na słońcu, które doskonale chroni je przed pleśnią. Ten naturalny organiczny proces zachowuje czystość wyrobu przygotowując go zarazem  do bezpośredniego spożycia.

Ziarna kakao chroni cienka twardawa łupka, która jest niejadalna. Są więc lekko prażone i  łuskane z niej. Oczyszczone ziarna mieli się na gęsta miazgę. Miazgę poddaje się procesowi tłoczenia podczas którego otrzymuje się jasną, dość aromatyczną cenną masę – kakaowe masło. Pozostała po wytłoczeniu masa , zawierająca jeszcze znaczny procent kakaowego masła, zostaje albo ponownie wytłoczona albo mielona, a powstały proszek służy do wyrobu czekolady lub przyrządza się popularny napój – kakao. Im więcej masła pozostaje w masie kakaowej tym jest ona bardziej wartościowa.Wielokrotnym wyciskaniem zubaża się ją o cenne związki.
Ziarna kakowca były od niepamiętnych czasów niezwykle cenne. Majowie i Aztekowie cenili nasiona kakaowca bardziej niż złoto. Z upływem czasu, jak po całym świecie rosła jego sława ,wzięła je  pod  lupę  nauka i zaczęła odkrywać tajemnice ich działania - biochemiczny skład. Ziarna kakaowca kumulują w sobie najważniejsze składniki odżywcze potrzebne dla zdrowego metabolizmu i przodują pod względem zawartości ilości minerałów. Znajdujące się w nich związki mają znaczący wpływ na stan psychiczny i fizyczny człowieka.
To najlepsze na świecie źródło dobrze przyswajalnego przez organizm magnezu, żelaza, potasu, chromu, wapnia. Jest to  również jedno z najlepszych źródeł manganu, cynku, miedzi.   
Zawiera witaminy A, E i z grupy B i jest także jednym z najlepszych źródeł witaminy C
(czekolada już jej nie posiada ponieważ niszczy ją wysoka temperatura w czasie produkcji).  


 
Surowe kakao zawiera także kwasy tłuszczowe Omega-6 i aminkokwasy. Na wyróżnienie zasługuje tryptofan,  który zwiększa wydzielanie serotoniny, substancji odpowiedzialnej za dobry nastrój i dającej uczucie zadowolenia i szczęścia. Jest więc bardzo skuteczną bronią w walce ze stresem  i depresją. Chroni serce, powoduje lepszy przepływ krwi, lepsze jej dotlenienie, podnosi wydajność umysłu, relaksuje mięśnie, zwiększa ich elastyczność. (Dlatego tak często sięgamy po czekoladę czy kakao w sytuacjach stresowych, a nierzadko czynimy to podświadomie).
Zawiera także niezwykle cenne flavonoidy i polifenole, które chronią nasz układ  krążenia i serce * przed chorobami. Jednakże ponieważ mają gorzki smak są usuwane z czekolad i innych produktów zawierających kakao. Tylko w czystym  kakao znajdują się w naturalnej postaci.
 Ziarna kakaowca zawierają także największą ze wszystkich pokarmów koncentrację łatwo przyswajalnych antyoksydantów, które są w stanie dotrzeć do komórek w ciągu pół godziny. Chronią one  nasze DNA przed uszkodzeniem, a organizm  przed wirusami, rakiem, różnymi chorobami i starzeniem się.  
Zawiera również składniki tonizujące, rewitalizujące, regenerujące i opoźniające proces starzenia.
Pełnym i wartościowym źródłem tych wszystkich dobroczynnych dla organizmu składników są czyste, nieprzetworzone ziarna kakao w  naturalnej postaci badź  sprasowane do masy kakaowej czy proszku z niej. Bardzo ważne jest, aby spożywać je właśnie w takich postaciach bo wówczas możemy spodziewać się pełnego zakresu ich działania. (Warto tu wspomnieć, że wśród dużej części społeczeństwa występuje niedobór magnezu, więc kakaowe ziarna są najlepszym sposobem jego  uzupełnienienia).
NAJWAŻNIEJSZE DZIAŁANIE KAKAO NA NASZ ORGANIZM
    Wyrównuje  niedobór  magnezu  oraz żelaza i innych pierwiastków.
    Pomaga przy zaburzeniach snu.
    Łagodzi stany napięcia przedmiesiączkowego.
    Dodaje energii  przy fizycznym i psychicznym wysilku.
    Chroni przed chorobami serca, ma dobry wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
    Obniża ciśnienie krwi.
    Obniża ryzyko zmian miażdżycowych.
    Ułatwia skupienie i koncentrację.
    Poprawia funkcjonowanie mózgu u osób starszych bądź w przypadkach zaburzeń poznawczych wywołanych zmęczeniem lub brakiem snu.
    Poprawia ukrwienie mózgu i pamięć krótkoterminową.   
    Ma działanie antydepresyjne. Ułatwia pozytywne postrzeganie rzeczywistości.
    Poprawia nastrój  i dobry humor, ma wpływ na naszą  kreatywność zwiększając wydajność i  koncentrację umysłu.
    Doskonały antyoksydant chroniący nasze komórki przed uszkodzeniem.
TROCHĘ O CZEKOLADZIE
Najlepsza czekolada i kakao to takie, z którego nie zostało wytłoczone kakaowe masło badź wytłoczono je tylko częściowo. Najlepsze czekolady na świecie zawierają nie tylko czystą naturalną masę kakaową, lecz są  jeszcze wzbogacone o dodatek kakaowego masła. Czyni to czekoladę niezwykle delikatną w smaku i wyjątkowo pożywną. Najlepsze są oczywiście jak najmniej przetwarzane czekolady gorzkie z jak największą zawartością kakao. Jednakże ponieważ zawarte w nim flavonoidy mają gorzki smak są więc usuwane z produktów czekoladowych. Tłuszcz zawarty w czekoladzie nie jełczeje, dlatego w produkcji czystej gorzkiej czekolady nie używa się substancji knserwujących. W pozostałych czekoladach i kakao ich smak się ulepsza różnymi dodatkami, cukrem, mlekiem,substancjami smakowymi itp, które niestety obniżają działanie cennych związków. Większość  czekolad  na rynku jest  już niestety tak przetworzona, że nie zawiera nawet części właściwości prawdziwego, surowego ziarna kakaowca. Jej ciemny kolor nie jest żadną gwarancją dobrego wpływu na zdrowie, okazało się bowiem, że producenci niekiedy sztucznie je barwią. Dlatego  przy zakupie czekolady należy zwracać uwagę nie tyle na kolor, co na zawartość kakao. Wszystko to przemawia za korzyściami jakie płyną ze spożywania naturalnych ziaren kakao czy masy z nich.

   
JAK JE STOSOWAĆ?
Można je spożywać na surowo dokładnie rozgryzając (lekki smak goryczki, który jest odczuwalny w pierwszym momencie zastąpi po chwili niepowtarzalny, nie zmącony niczym  idealny smak prawdziwej czekolady), dobrze smakują przegryzane  różnymi owocami, świeżymi, suszonymi czy z  orzechami.
Pokruszone ziarna to również idealny dodatek do sałatek, zarówno owocowych jak i warzywnych, nadający im wykwintnego smaku. Mogą być dodatkiem do musli, płatków kukurydzianych, owsianki, ryżu z owocami, naleśników itp.
Można je użyć również jako posypkę do różnego rodzaju deserów, wypieków, ciast, lodów.  
Zmielone można używać wymieszane z jogurtem badź przyrządzić z nich napój – ciepłe kakao, czy zimne koktaile.  
W Meksyku bardzo popularne są ziarna kakaowca w miodzie.
 CIEKAWOSTKA
Ziarno kakaowca znane było już 1500 lat p.n.e. Majowie i Aztekowie wykorzystywali je do sporządzania pożywnego napoju, który szybko przerodził się w prawdziwy kult czekolady. Zmielone ziarna  kakao mieszali z wodą, miodem, mąką kukurydzianą i chili. Napój ten przeznaczony był głównie dla władców i  arystokracji, bądź uczestników religijnych obrzędów. Zwyczaj spożywania czekolady przejęli od Majów Aztekowie, jednakże napój ten pili chłodny i wzbogacony o dodatki smakowe  jak np. papryka, wanilia, suszone płatki kwiatów nadające mu różny kolor. W Meksyku ziarna kakaowe były środkiem płatniczym, natomiast Majowie ściągali go w formie  podatków.
ZAWSZE JEST DOBRY MOMENT BY DODAĆ TĘ „PRAWDZIWĄ CZEKOLADĘ” DO SWOJEGO ŻYCIA -  TA SUPER ŻYWNOŚĆ JEST WARTOŚCIOWA POD KAŻDYM WZGLĘDEM.

Niezwykle dobry wpływ kakao na  układ sercowo-naczyniowy potwierdzają liczne badania.  
„Journal of Cardiovascular Pharmacology” na  ich podstawie podaje, że codzienna konsumpcja naturalnego kakao zawierającego podwyższoną ilość flawanoli może polepszać funkcjonowanie naczyń krwionośnych podobnie jak terapia statynami.    
Zawarte w czekoladzie  polifenole i flawonoidy:  katechina, epikatechina i procyjanidyna zapobiegają zakrzepom krwi, obniżają ryzyko zmian miażdżycowych, zapobiegają twardnieniu tętnic poprzez zmniejszenie napięcia mięśni otaczających tętnice, poprawiają pracę układu krążenia, rozkurczają naczynia krwionośne ułatwiając przepływ krwi, neutralizują działanie tzw. złego cholesterolu i zapobiegają  powstawaniu blokujących naczynia skrzepów. Wysoka zawartość  magnezu  w ziarnach kakaowca ma wpływ na zwiększenie siły mięśnia sercowego, może zmniejszyć krzepliwość krwi i prawdopodobieństwo zatorów oraz udaru.  
Spożywanie dziennie około jednej trzeciej tabliczki gorzkiej czekolady chroni przed chorobami serca. Jednakże  najlepsze dla naszego organizmu jest spożywanie czystych nieprzetworzonych ziaren lub masy z nich.

    KAKAOWE ZIARNA MOŻNA KUPIĆ TUTAJ

© Uncaria ČR.
Autorem tekstów i większości fotografii znajdujących się na tych stronach jest firma Uncaria ČR.
Wszelkie kopiowanie,powielanie i wykorzystanie ich bez zgody firmy Uncaria ČR jest zabronione i będzie traktowane jako naruszenie praw autorskich.
Używa się przy problemach z:
Energia  /  Krążenie  /  Nerwowy system  /  Zaburzenia snu
Z powrotem