RÓŻOWA SÓL INKÓW - SÓL MARAS
ZDROWE SOLENIE I WYJĄTKOWY SMAK NASZYCH POSIŁKÓW
Skarby tajemniczych Andów zdają się nieprzebrane. Co jeszcze skrywają w sobie? Jednym z najbardziej niezwykłych jest różowa sól Inków – egzotyczne, słone kryształki pełne minerałów. To codzienna przyprawa – niepowtarzalna i sprzyjająca zdrowiu, a jej zasoby, niewyczerpane od stuleci, mieszczą się w słonym i gorącym źródle podziemnym. Wypływa ono z wnętrza peruwiańskich Andów na wysokości 4 tys. m.n.p.m. Różowa sól, odkryta i eksploatowana już przez Inków, jest ceniona ze względu na swój wyjątkowo szlachetny smak i właściwości, ale też bogatą historię. Nazywa się ją solą maraską – od nazwy malowniczej miejscowości Maras położonej w samym sercu Świętej Doliny Inków.
Do dziś zachowała się manualna technika pozyskiwania tej niezwykłej soli. Blisko
4 000 zbiorników wodnych tworzy na zboczach Andów piękne tarasowe baseny („salinas“) o powierzchni średnio około 5 m2. Do nich właśnie jest kierowany podziemny strumień słonej wody, która pod wpływem słońca odparowuje i w basenach pozostaje czysta sól. Po odparowaniu wody sól jest zbierana, pakowana do worków i przygotowana w długą drogę do miasta. Baseny „salinas” są od setek lat własnością poszczególnych rodzin i stanowią ich źródło utrzymania.
Sól ma strukturę kryształków nasyconych bezcennymi naturalnymi minerałami, niezbędnymi dla naszego zdrowia, w które Andy obfitują.
Sól maraska ma ich szeroką gamę, w tym najważniejsze jak żelazo, wapń, magnez, cynk i miedź. Właśnie to bogactwo minerałów nadaje kryształkom wyjątkową barwę kremu z odcieniem różu, której zawdzięcza swoją nazwę Sal rosada czy Pink salt.
Ta egzotyczna, w 100 % naturalna sól Inków jest prawdziwym rarytasem pośród innych soli.
Znacznie przewyższa je nie tylko swym wyglądem, składem czy źródłem pochodzenia, ale nadaje potrawom smak wykwintny i wyjątkowy, równocześnie zaopatrując nasz organizm w niezbędne minerały.
Sól maraska jest uniwersalna i nadaje się do przyprawiania wszystkich potraw: ryb, owoców morza, mięs, sosów, zup i sałatek. Jest świetna zarówno do posiłków gotowanych, jak i zimnych przekąsek, a jej dodatek wydobywa i intensyfikuje smak niektórych warzyw – np. pomidorów, ogórków i sałat. Niektórzy nawet lekko solą surowe jabłka czy pomarańcze – właśnie ze względu na tę jej szczególną właściwość.
Cenią ją i na co dzień stosują najlepsi kucharze na świecie, przyprawiając nią różne specjały, by wydobyć z nich to, co najlepsze.
Spożywanie soli ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, gdyż może ona szkodzić, albo być dla nas korzystna – wszystko zależy od rodzaju soli. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ większość ludzi nie może się bez soli obejść.
Zwykła, popularna sól kamienna, której najczęściej używamy, składa się niestety głównie z sodu i chloru i zawiera dodatkowo substancje zapobiegajace zbrylaniu się. Spożywana systematycznie, stanowi coraz większe obciążenie dla naszego organizmu (zwłaszcza dla nerek) i jest przyczyną takich niedomagań jak kamienie nerkowe i żółciowe, zapalenie stawów, reumatyzm, dna moczanowa, nadciśnienie i obrzęki.
Znacznie zdrowsza od kamiennej jest sól morska, ale ze względu na szybko rosnące zanieczyszczenie mórz musi być również odpowiednio oczyszczana.
Natomiast różowa sól Inków pochodzi z wnętrza majestatycznej góry, z czystych, dziewiczych i trudno dostępnych terenów peruwiańskich Andów, jest więc ofertą Natury najlepszą z najlepszych.
Dlatego warto zadbać, by różowe kryształki były w naszej kuchni zawsze pod ręką. Można je wsypać do młynka na przyprawy, ale też mogą stać w słoiczku i być dodatkowo miłą ozdobą każdej kuchni. Można też ich używać do rewitalizujących i relaksujących kąpieli całego ciała lub tylko np. zmęczonych, obolałych stóp. Życzymy miłych doświadczeń i wspaniałych smaków z egzotyczną i niepowtarzalną solą Inków – z solą z Maras!
Życzymy miłych doświadczeń i wspaniałych smaków z egzotyczną i niepowtarzalną solą z Maras, która powinna na stałe zagościć w Państwa domu – dla Waszego zdrowia.
Sól Maraska nie zawiera żadnych sztucznych ani chemicznych dodatków ! Jest taka jak ją stworzyła natura .